Polityka Bez Fikcji

Kompania Węglowa Historia Prawdziwa

Ten wpis w większości opiera się na sprawozdaniach Kompani Węglowej dostępnych na http://bip.kwsa.pl 

 

1. Ceny Węgla 

 

W Polsce problemem Górnictwa, nie jest wydobycie węgla i koszty pracowników, ale zmowa cenowa na terenie całej Polski, która winduje ceny Polskiego węgla tak, iż różnica ceny w kopalni w stosunku do ceny w skupie różni się  średnio o .... 300%, fatalne zarządzanie przez zarząd z nadania Platformy Obywatelskiej oraz ogromny fiskalizm państwa w stosunku do polskiego górnictwa.

 

Tak narzucona marża, która z kupującego wyciska możliwie jak najwięcej (przez to polski węgiel jest drogi) sprawia, że Kopalnie zarabiają na węglu relatywnie nisko.

O to przykład: 

Średnia cena tony miału w 2013  po jakiej kopalnia sprzedaje :

 

 

cena.png

 

 

I cena tego miału na terenie całej Polski :

 

 

 

 

mapa_cen_mial.jpg

 

 

 

Jak więc łatwo policzyć w Gdańsku w skupie cena finalna od tej w kopalni różni się o .... 645% !

 

Cena Węgla ponadto zawiera:

- akcyzę,

- 23% podatek VAT (obliczany z ceny + akcyzy!!!!)

-podatek dochodowy, który musi zapłacić kopalnia.

 

Tak więc dla budżetu Polskie Górnictwo to istna żyła złota!

 

2. Przyczyną upadku Polskiego Górnictwa jest fatalne, upolitycznione zarządzanie polskimi kopalniami!

 

Można napisać tu wiele, ale najlepiej zobrazują to dane wyciągnięte z corocznych sprawozdań firmy: 

Oto szczegółowa tabela Grupy Kapitałowej Kopalnia Węglowa :

 

 

tabela.png

 

 

 

Jak sami widzimy, koszty produkcji i koszty amortyzacji względnie wędrują za kwotą jaką uzyskało KW S.A  w poszczególnych latach (koszty sprzedanych produktów rosły gdy rosła sprzedaż i malały gdy sprzedaż malała),

Jednak pragnę zwrócić uwagę na zaznaczone czerwonym kolorem Koszty Zarządu Ogółem, które nie są skorelowane w żaden sposób z uzyskanym zyskiem, a jedynie JASNO i WYRAŹNIE widać, że nakładają się one na lata rządów Platformy Obywatelskiej :

 

 

koszty zarządu.png

 

 

 Co takiego spowodowało, że koszty zarządu rosną? Jakim cudem, gdy z roku na rok spada ilość wydobywanego surowca a liczba pracowników zmniejszyła się z 52 tysięcy do 47 tysięcy? 

Koszty ogólnego zarządu

Koszty składowe kosztów pośrednich. Koszty te są związane z utrzymaniem komórek organizacyjnych, stanowisk pracy oraz z ogólną organizacją i obsługą produkcji jako całości. Koszty ogólnego zarządu obejmują dwie grupy:koszty administracyjno-gospodarcze (związane z utrzymaniem zarządu przedsiębiorstwa, np. płace, podróże służbowe, podatki, koszty biurowe itp.)oraz koszty ogólnoprodukcyjne dotyczące tej części produkcji, która nie jest przypisana poszczególnym wydziałom (np. koszty utrzymania obiektów pozwalających na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, straży, transportu ogólnozakładowego).  (by http://isc.infor.pl)

 

 

3.Natomiast co ze sprzedażą? 


Polskie Górnictwo zyskiwało na sprzedaży i wychodziło na prostą do czasu... wprowadzenia przez rząd Platformy Obywatelskiej Akcyzy na Węgiel w 2012 roku.

To załamanie widać wyraźnie na tym wykresie:

 zyski ze sprzedaży.jpg

Podsumowanie: 

 

Aktualizacja:

Problemem Polskiego Górnictwa wcale nie są wysokie pensje górników.

Nawet gdy założymy że 47 tysięczna załoga zarabia 7 500 zł to daje nam to rocznie  4 MLD 230 MLN złotych i są one uwzględniane w kosztach sprzedanych produktów, które na 2013 roku wynosiły powyżej 8  miliardów złotych

Jednak z napływających informacji, wiemy że górnicy zarabiają około 2 500 więc pensje górnicze pochłaniają rocznie 1 MILIARD 400 MILINÓW rocznie i wynoszą mniej niż koszty zarządu ogólnego (2 miliardy 49 milionów złotych).

A więc więcej w Kompanii Węglowej pochłaniają koszty zarządów spółek, podróże służbowe, prenumeraty gazet i utrzymywanie całej administracji niż wypłacanie pensji górnikom!

 

Problemem jest rząd, wysoki fiskalizm w postaci aż 3 parapodatków (VAT, AKCYZA, Podatek Dochodowy Kopalni), zmowa cenowa na terenie całej Polski windująca ceny nawet o 600% oraz FATALNE ZARZĄDZANIE, którego koszty wzrosły o 100% za rządów Platformy Obywatelskiej!!

 

W Zarządzie panuje kolesiostwo, przyzwolenie na afery, które dziś Pani Premier próbuje przerwać najprostszą metodą - definitywnym zamknięciem kopalni.

Jasnym przykładem owej niegospodarności są komunikaty, które wydaje Kopalnia Węglowa:

 

 

 

info.png

 

 

dodajmy, że w 2013 Wydawnictwo Górnicze, przynosiło miesięcznie 500 zł zysku...

 

 

abw.png

 

 

 

Uważam, że dalszy komentarz jest tu zbędny...

Dodatek: Jak działa dzika prywatyzacja czyli co może się hipotetycznie odbywać obecnie w Kompani Węglowej :

prywatyzacja.png

 

by mac_jakub (twitter)

P.S

Przepraszam wszystkich komentujących, że nie widzą swoich komentarzy, ale jest to nowy post, gdyż nie udało mi się w poprzednim wprowadzić zmian ( chodzi o grafikę "Zyski ze sprzedaży" którego podpis w wyniku błędu był źle napisany). W związku z niemocą zmiany w poprzednim wpisie, musiałem utworzyć nowy a tamten skasować.